Sıkça Sorulan Sorular

Soru: theJagged nedir?
Cevap: theJagged, CaglarArts’ın ilk kez DAĞ II filmi için aktif hale getirdiği otomatik yan rol başvuru internet sitesidir. Kayıtlarınızı alır, düzenler, bize ulaştırır. Adını eski bir bilgisayar oyunu, ve ne hikmetse sürekli yakınlarında çekim yaptığımız sarp kayalıklardan alır.

Soru: DAĞ II filmi ne zaman vizyona girecek.
Cevap: Kasım 2016 olarak planlıyoruz.

Soru: DAĞ II filminin çekimleri ne zaman olacak?
Cevap: Yan oyuncuların dahil olacağı çekimler 2016 Mayıs ve Haziran aylarında farklı zamanlarda olacak.

Soru: Kadın veya erkek başvuru farkeder mi?
Cevap: Kadınlara da, erkeklere de uygun olacak yan roller var. 

Soru: İdeal yaş aralığı nedir?
Cevap: Erkekler için 18 yaşının üzerinde olan herkes başvurabilir. İdmanlı yan rollerden Özel Kuvvetler adayları fiziksel olarak fit, 23-24 yaş ile 35 yaş arası erkekler arasından seçilecektir. Aynı zamanda görev bölgesindeki siviller, Türkmenler ve karşı kuvvetler açısından çok geniş bir yelpaze mevcut. 18 yaş sınırının olması ise yasal gereksinimlerden dolayı.

Soru: Bir yan oyuncunun çekimleri ne kadar sürer?
Cevap: En fazla 1-2 gün setin bulunduğu kentte olurlar. Çekimler günde 8-10 saat arası sürebilir. Önemli yan roller ve kritik final sahnelerinde yer alan yan oyuncuların meşguliyeti 3-4 gün sürebilir. Bu tür uzun durumlarda ihtiyaç halinde konaklama desteği de sunmayı planlıyoruz.

Soru: Bizim başvurularımıza muhtaç mısınız?
Cevap: Hayır. Yan rolleri profesyonel ajanslardan da bulmamız mümkün. Bu sistem 2012’den beri bizlere gelen binlerce mesaj ve e-posta dolayısıyla oluşturulmuş olup, bir çok kişinin bizden talebi üzerine baştan beri bizimle olan sevenlerimizi projeye ucundan dahil etmek için kuruldu.

Soru: Profesyonel oyuncuysam veya bir ajans çalışanıysam sizlere theJagged sisteminden ulaşabilir miyim?
Cevap: Kesinlikle. Memnun oluruz.

Soru: Yan rol ve Yardımcı rol arasındaki fark nedir?
Cevap: Yardımcı roller diyaloglu ve performans zanaati gerektirebilecek roller. Her ne kadar mümkün olsa da, yardımcı roller için profesyonel oyuncularla da görüşüyoruz, ve seçim süreci çok daha çetin. Yan roller takipçilerimiz tarafından doldurulacak roller. Çorbada tuzunuz olsun diye hepinize açık.

Soru: Başvurursam kesin rol alabilir miyim?
Cevap: Hayır. Tüm yan rollerin bazı yaş, görünüş, ve mizaç gereksinimleri var. Olsun ya da olmasın, başvurunuz için minnettarız ve sizlere olumlu veya olumsuz geri dönüş yapacağız.

Soru: Neden TC kimlik numaramı istiyorsunuz?
Cevap: Hem çekimlerimizin güvenliği ve hem de valiliklerden (veya girişi kısıtlı çekim yerlerinden) alınacak izinler açısından bütün katılımcı oyuncuların sabıka kayıtları emniyet müdürlüklerinden geçmek zorunda. Kim olduğunuzu teyit etmemizin tek eksiksiz yolu TC kimlik numarası ile kayıtları yapmamız.

Soru: Başrollerden birine seçilme ihtimalim var mı?
Cevap: Var ama düşük. Başrollerden ziyade Azeri veya Türkmen lehçesi bilen, görünüşü de bölge halkına benzeyen biri iseniz, önemli yardımcı rollerde şansınız daha fazla.

Soru: Yan rollerdeki dahiliyetim neticesinde para kazanacak mıyım?
Cevap: Hayır. Ancak sette bulunduğunuz süre boyunca yemek ve set yakını ulaşım yapım tarafından karşılanacak. Bazı önemli sahneler için konaklama desteği de verilebilir ama bu hangi yan rol olduğuna bağlı. Karşı kuvvetleri (filmin kötü adamları) oynayacak yan oyuncular ek bütçelerden yararlanabilecek.

Soru: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar veya diğer oyuncularla tanışabilecek miyim?
Cevap: Muhtemelen. Ekibin bir parçası, ailenin bir üyesi haline geliyorsunuz, her türlü (ve kötü) fıkramızı da duyacaksınız.

Soru: Tanıdıklarım veya takipçi olmayan rollere uygun olduğunu düşündüğüm insanlar başvurabilir mi?
Cevap: Kesinlikle. Geniş bir yelpazede roller olduğundan, adaylarımız ne kadar çoksa o kadar iyi olacaktır.

Soru: Bahsettiğiniz diyaloglu roller arasında önemli ne var mesela?
Cevap: Mesela; Enegül adında 12-18 yaş arası Özel Kuvvetler’in kurtardığı bir Türkmen kızı. Şu an en yoğun onu arıyoruz. Eğer bu başvurulardan biri denk gelirse, aradığımız tarzda ise, neredeyse 15 dakikalık kilit yardımcı rolü olan bir karakter.

Soru: Film sonunda adım geçecek mi?
Cevap: Evet.

Soru: Oyunculuktan ziyade teknik destek verebilir miyim?
Cevap: Olabilir. İhtiyacımıza göre neden olmasın? Başvuru formunuzdaki paragraflardan “Neden destek vermek istiyorsunuz” kısmına farklı birikimlerinizi yazabilirsiniz.

Soru: DAĞ II’ye parasal destek vermek istiyorum, bu mümkün mü?
Cevap: Kickstarter veya Indiegogo teknik destek kampanyamız, filmin çekimleri bittikten sonra başlayabilir. Onu ayrıca ihtiyaca göre daha sonra göre duyurabiliriz. Beklemede kalın.

Soru: Ne kadar süre içinde bize geri dönersiniz?
Cevap: En kısa zamanda, 1-2 ay içinde net olarak size dönüş yapmış oluruz.

Soru: Nasıl 2 resim göndereyim?
Cevap: Bir surat ve bir boy resmi yeter. Filtresiz, photoshop’suz olsun başka bir gereksinim yok.

Soru: Filme dahil olursam oynadığım sahnelerin senaryo sayfalarını okuyabilecek miyim?
Cevap: Evet. Gizliliği korumak şartıyla.

Soru: Hayatın anlamı ne?
Cevap: 42

dag-2-gorsel